Słoiki kosmetyczne – czym muszą się charakteryzować?

Kupując kremy czy inne kosmetyki, zazwyczaj kierujemy się oprócz składu produktu – estetyką opakowania. Niewątpliwie słoiki kosmetyczne muszą przyciągać wzrok i być estetyczne. Ale czy tylko? Czym poza tym powinny się charakteryzować? Trzeba pamiętać, że kosmetyki mają kontakt z naszą skórą, a więc nie mogą do nich przenikać żadne niebezpieczne substancje. Bardzo często kobiety decydują się robić kosmetyki we własnym zakresie, w domu. W tym przypadku także warto zwrócić uwagę na opakowanie w jakich będą one przechowywane. Istotne, aby wybrane opakowania były szczelne i nie dopuszczały do zwietrzenia produktu, z tego powodu trzeba szukać takich, które mają właściwe certyfikaty i są przeznaczone do przechowywania kosmetyków. Mogą to być zarówno opakowania szklane, jak i plastikowe. Na rynku dostępne są również opakowania w całości nadające się do recyclingu, które są nieszkodliwe dla środowiska. 

W czym trzymać samodzielnie wykonane kosmetyki? 

O ile w przypadku kupnych kosmetyków wytwórca dba o ich odpowiednie zabezpieczenie, o tyle kosmetyki robione w domu również powinny mieć dobre opakowania. Co należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim należy pamiętać, że takie samodzielnie robione kremy są wrażliwe na działanie promieni słonecznych, a także wilgoci. Z tego powodu właściwe słoiki muszą być dobrze zamykane a przede wszystkim nieszkodliwe dla zdrowia. Nie można zapomnieć, że kosmetyki robione w domu bardzo łatwo ulegają zwietrzeniu. Zazwyczaj osoba, która je wytwarza nie używa żadnych konserwantów zapobiegających temu procesowi. Wybierając właściwe pojemniki warto wziąć pod uwagę to, żeby były odporne i dobrze zabezpieczały kosmetyk podczas transportu. Szukając dobrych słoików trzeba też zwrócić uwagę, aby zamknięcie było szczelne i przeciwdziałało niechcianemu otwarciu się pojemnika w transporcie. Z tego właśnie powodu dobrze jest kupować pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania kosmetyków. Jednakże na rynku można znaleźć zarówno plastikowe, jak i szklane słoiczki. Jakie będą najlepsze? A może wybrać jednak tubki?

Jakie opakowania kosmetyczne będą najlepsze – plastikowe czy szklane?

Ważne jest, aby opakowania na kosmetyki robione były przez wyszkolony personel znający specyfikę branży. Substancje stosowane do wyprodukowania pojemnika pod żadnym pozorem nie mogą wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie w nim przechowywany. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe doskonale się sprawdzą w przypadku gęstych kremów. Szerokie wieczko słoika zdecydowanie uprości dostęp do kremu. Takie pojemniki wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Pojemniki zrobione z plastiku dodatkowo odznaczają się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można znaleźć różne typy tego rodzaju słoików, również takie, które ładnie wyeksponują kosmetyk. Ważne jest, aby dobrze dobrać pojemnik do jego zawartości. W przypadku kosmetyków bardzo wrażliwych na działanie światła słonecznego można dobrać słoiki zrobione z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe pojemniczki doskonale się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych codziennie, oraz takich, które często transportujemy. 

W jakim miejscu można kupić słoiki do kosmetyków? 

Szukając właściwych słoików na nasze kosmetyki najlepiej zwrócić się do profesjonalnych firm zajmujących się ich wytwarzaniem. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiały użyte do ich zrobienia będą z właściwego źródła i bardzo dobrej jakości. Co więcej takie pojemniki powinny mieć właściwe certyfikaty, które gwarantują, że substancje w nich użyte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Warto także wziąć pod uwagę, czy taka firma dba o środowisko naturalne poprzez używanie materiałów podlegających recyclingowi. Jeśli chodzi o kosmetyki wykonywane własnoręcznie warto kupić opakowania, które posłużą nam wielokrotnie, a po wykorzystaniu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak ogromny wybór różnych opakowań, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki dostępne są w różnych rozmiarach od takich wyjątkowo małych, przeznaczonych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania balsamów. Jeżeli zależy nam na pięknym wyeksponowaniu kosmetyku znajdziemy także słoiki o wyjątkowych kształtach, które z na pewno przyciągną oko. Warto wspomnieć, że tego typu pojemniki doskonale sprawdzą się także w podróży, kiedy nie chcemy dźwigać ze sobą całego opakowania, a jedynie porcję niezbędną na kilka dni.