Okulista, optyk, optometrysta – czy wiesz czym różnią się te zawody?

Coraz częściej czas wolny spędzamy przed ekranem komputera, czy telewizora. Specjaliści szacują, że ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale także młodych. Z tego powodu kiedy podejrzewamy u siebie wadę wzroku, powinniśmy udać się do właściwego specjalisty. Wykona on stosowne badania, postawi diagnozę i dopasuje skuteczne leczenie, czy okulary. Niemal każdy wie czym zajmuje się okulista. Ale co należy do kompetencji optyka i optometrysty? Kiedy warto się do nich udać? Ich głównym zadaniem jest zadbanie o odpowiednią jakość wzroku. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty udać się w zależności od problemu. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy należy udać się do okulisty? 

Niewątpliwie większość osób wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Z tego powodu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu trzeba niezwłocznie się do niego skierować. Postawi on właściwą diagnozę, a później dobierze leczenie. W razie potrzeby może również wydać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę należy odwiedzić nie tylko w sytuacji słabego widzenia, ale również przy każdej dolegliwości w okolicy oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Warto pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Jeżli zajdzie taka potrzeba dolegliwości w obrębie gałek ocznych można leczyć także w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam specjaliści zazwyczaj robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistów znajdują się prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz prywatnie.

Kiedy wymagana jest wizyta u optometrysty?

Nie można zapominać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy ukończyć studia ze specjalizacji optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały kłopotów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, szczególnie ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problemy ze wzrokiem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś wyraźnie zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • badanie zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • udzielanie porad w zakresie ochrony narządu wzroku, a także dobieranie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dopasowanie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Należy pamiętać, że w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu. Kiedy ewentualne schorzenie przekracza zakres jego kompetencji, wtedy kieruje on pacjenta do lekarza.

Kiedy można udać się do optyka? 

O ile o zawodzie optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest znacznie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista albo optometrysta wystawi nam receptę na okulary, powinniśmy od razu udać się do salonu optyka. Jest on odpowiedzialny za dopasowanie właściwych okularów, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawy ich. Warto wiedzieć, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugi zawód w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary można udać się do dobrego optyka, który będzie potrafił dopasować odpowiednie oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Pozostałe specjalizacje w dziedzinie badania wzroku 

Warto wspomnieć, że specjalizacją w dziedzinie optometrystyki jest również kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma zdecydowanie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby uzyskać ten zawód trzeba skończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei odpowiada za wspomaganie pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Kolejną specjalizacją w dziedzinie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Często specjaliści pracujący z osobami niewidzącymi poszerzają swoje kwalifikacje o kursy pozwalające na prowadzenie zajęć w zakresie orientacji przestrzennej. Wzrok jest bardzo ważny w życiu codziennym, z tej przyczyny warto o niego dbać. W razie jakiejkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie pójść po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dopasować właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, z tego powodu zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Zwłaszcza osoby posiadające na co dzień okulary korekcyjne muszą badać wzrok. Specjalista sprawdzi, czy szkła są odpowiednio dopasowane i czy pomagają w ostrym widzeniu.Czasami dane szkła nie służą poprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.