Okulista a optometrysta – jaka to różnica?

W tych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na badanie wzroku. Bardzo ten fakt cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy potrafią leczyć choroby narządów wzrokowych oraz dobierać odpowiednie szkła korekcyjne. Zdaje się jednakowoż, że niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic między fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Należy w związku z tym wytłumaczyć tę kwestię.

Kim jest okulista

Po pierwsze, okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie wzroku, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz przeprowadzanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania potrzeba wyższego wykształcenia w tym kierunku.

Kto to jest optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór należytych szkieł korekcyjnych oraz okularów. Nie posiada niestety możliwości, aby tak jak okulista gdansk wykonywać wszelkie zabiegi i operacje, ale umie należycie określić obecny stan zdrowia narządów wzroku klienta i wybrać konieczne szkła korekcyjne. Może także zalecić wizytę u okulisty w celu pozbycia się danej przypadłości. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje doświadczony optometrysta. 

Podsumowując i nieco uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia przypadłości wzroku, zaś optometrysta przede wszystkim pomaga w doborze szkieł korekcyjnych.