Najważniejsze przyrządy stomatologiczne w gabinecie dentysty

We wszystkich gabinetach stomatologicznych jest sporo dziwnych akcesoriów, którymi posługuje się dentysta. Musi on dogłębnie ustalić co jest z naszymi zębami i z dużą starannością dotrzeć do miejscbolesnych. Sporo narzędzi stomatologicznych dentyści kupują w internetowych sklepach stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują i sterylizują je przed wykorzystaniem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Artykuł został opracowany na podstawie strony Megadenta – sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne można podzielić na różne kategorie. Na wstępie należałoby wyszczególnić przyrządy diagnostyczne, które zobaczycie podczas prawie każdej wizyty u stomatologa. Następna kategoria to akcesoria do profilaktyki stomatologicznej, czyli takie do usuwania kamienia nazębnego. W trakcie leczenia kanałowego wykorzystywane będą narzędzia endodontyczne, a w czasie kuracji dziąseł przyrządy do periodontologii.

W dodatku w każdym gabinecie stomatologicznym znajdziemy przyrządy do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze i upychadła, dzięki którym możliwe jest wetknięcie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że stomatolodzy zazwyczaj wyrywają zęby, a przy tym potrzebne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeśli za to ma zostać wstawiony implant to potrzebny będzie komplet narzędzi do implantologii. Poza tym potrzebne są także przyrządy chirurgiczne i mikrochirurgiczne takie jak pincety, nożyczki albo igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Za jego pomocą możliwe jest oszacowanie stanu powierzchni zęba, twardość zębiny a także szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, narzędzie to używa się w trakcie opukiwania szkliwa w celu sprawdzenia stanu ozębnej. Zgłębniki można nabyć w różnych kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne a także rozwartokątne.

Następnym bardzo ważnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Przy pomocy lusterka lekarz stomatolog sprawdza stan zębów, które są głęboko i nie widzi ich po prostu zaglądając do jamy ustnej. Dodatkowo przy jego pomocy dentysta może skierować snop światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W komplecie przyrządów diagnostycznych będzie też pęseta stomatologiczna. Pozwala ona na skrupulatne łapanie niedużych przedmiotów, tamponów albo kulek waty i umieszczanie ich w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne wykonane jest ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je z powodzeniem kupić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z bazowych przyrządów ekstrakcyjnych i są używane do usuwania korzeni, które zostały w dziąśle. Przede wszystkim wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to za ich pomocą łapane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą lekarze stomatologii mają możliwość leczenia próchnicy, w związku z tym ma je każdy gabinet. Możemy wyróżnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i zastosowanie. Wiertła stalowe przeważnie używane są do likwidowania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe od stalowych i są wykorzystywane do cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe za to są bardzo wszechstronne i bywają stosowane tak samo do wygładzania miejsc szorstkich, jak i podczas pracy z twardymi tworzywami.

Dobry stomatolog niesamowicie dokładnie dobiera materiały i przyrządy stosowane podczas leczenia. Wszelkie potrzebne narzędzia można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie ma potrzeby aby martwić się o ich dostępność.