Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

W zasadzie każdy adwokat może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Może więc być sytuacja, w której adwokat tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie przyjmują wszystkich spraw? Jakie istnieją specjalizacje u prawników i czemu są tak bardzo istotne? Co powoduje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są niesamowicie cenione, a w małych miastach w dalszym ciągu prawnicy nie przekonali się do tego modelu działania?

Kancelarie prawne butiki – czym są i jak pracują?

Od kilkunastu lat w naszym kraju można zobaczyć kancelarie adwokackie, które noszą nazwę butików. Są to kancelarie niezmiernie wyspecjalizowane i biorą na siebie jedynie takie sprawy, które wpisują się w ich zakres obowiązków. Chodzi o to, że prawnicy będący w kancelarii wyspecjalizowanej w dziedzinie prawa spółek nie podejmą się sprawy rozwodowej. Są one mocno powszechne w Warszawie, mimo, że mniejsze miasta wciąż nie chcą wypróbować tego sposobu funkcjonowania. Spowodowane jest to tym, że nie ma w nich aż tak dużego popytu na prawników i nawet takich niewyspecjalizowanych kancelarii prawniczych nie potrzeba tam za wiele.

Prawo aktualizuje się bardzo szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w ustawach z każdej dziedziny jest wręcz nieprawdopodobne. Jeśli prawnicy rozwijają się tylko w określonej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą na bieżąco ze wszystkimi modernizacjami, a co za tym idzie oferują szybsze i bardziej mistrzowskie zaopiekowanie się klientem. Tego typu kancelaria nie zajmie się sprawami z pozostałych dziedzin ponieważ będzie się to wiązało z bardzo długim czasem na przygotowanie się do niej. Oczywiście jest to rezygnacja, ale wyrobienie prestiżu i reklamowanie się jako wyspecjalizowana kancelaria adwokacka może sprawić, że spora ilość klientów pójdzie się właśnie do niej, a nie do zajmującej się wszystkim kancelarii. Na skutek posiadania specjalizacji zmniejszamy konkurencję na rynku.

Co sprawia, że bycie wyspecjalizowanym adwokatem jest ważne?

Znajdując specjalizację prawa, w której czujemy się bardzo pewnie, jesteśmy o wiele atrakcyjniejsi dla potencjalnych klientów. My, jako prawnicy, nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie oferujemy, a klient nie musi zastanawiać się czy odpowiednio zrobił powierzając nam swoją sprawę. Nie jest możliwe aby prawnik był fachowcem w każdej specjalizacji, a prowadzenie spraw dotyczących prawa podatkowego i karnego równocześnie spowoduje tylko, że utkniemy w dokumentach, które dotyczą obu i ostatecznie nie będziemy umieli doskonale poprowadzić ani jednej.

Jeśli jesteś prawnikiem to na pewno zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, w którym przełożony będzie dostrzegał pracę, jaką wykonujesz. Dla wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej wyuczenie adwokata nie jest prostym zadaniem i wymaga to nakładu kosztów i pracy, w związku z tym ważne jest dla nich żeby utrzymać adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozległe i można je podzielić na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne i karne, a specjalizacje te można podzielić na jeszcze większą ilość bardziej drobiazgowych specjalizacji, dzięki czemu każdy może znaleźć swoją mocną stronę.

Jakie specjalizacje opłaca się wybrać?

Do wyboru są w zasadzie dwie opcje – można zająć się bardzo popularną dziedziną prawa, w której zawsze się coś dzieje i można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić całkowicie odwrotnie i zająć się niszowym kierunkiem. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy pracują z tą dziedziną prawa. Dzięki temu duża ilość klientów będzie trafiać właśnie do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji można zapytać samego siebie jaka branża jest dla nas interesująca i nas nie przerasta. Jeśli przerażają nas morderstwa to pewnie nie powinniśmy pracować przy prawie karnym, dlatego że zajmowanie się takimi sprawami może być dla nas zbyt trudne.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na miejsce, w którym będziemy pracować jako prawnik. W miejscowościach na południu Polski może nie być przydatna kancelaria prawnicza specjalizująca się prawem morskim, a w Warszawie w odróżnieniu od mniejszych miejscowości mogą być potrzebni prawnicy wykwalifikowani w relacjach międzynarodowych.

Z roku na rok na rynek wychodzi kilkaset nowych absolwentów prawa, którzy mają ogromną konkurencję. Powinni się więc wyróżnić w jakiś sposób, aby nie zostać kolejnym adwokatem od wszystkiego i od niczego.

Źródło: Adwokat Katarzyna Topczewska