Kiedy zacząć przygotowania dziecka do żłobka?

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i zastanawiasz się jak zorganizować czas, który został do rozpoczęcia zajęć? A może dopiero rozpatrujesz czy warto go zapisać i myślisz co sprawia mu trudność, z czym nie da sobie rady, a co przyjdzie mu naturalnie? W przypadku gdy do pierwszego dnia w żłobku zostało niewiele czasu to niezaprzeczalnie nada się dla Ciebie lista zakupów. Warto więc skupić się na skompletowaniu wszystkiego zawczasu i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najważniejsze o co musisz zadbać przed wysłaniem dziecka do żłobka to dobre nastawienie. Chodzi tutaj zarówno o Twój sposób bycia, jak i o myśli brzdąca. Zarezerwuj sobie czas na wytłumaczenie pociesze, że spędzi czas z innymi dziećmi i Ciociami przez kilka godzin, że będzie to fajny czas, a po Twoim powrocie resztę dnia spędzicie razem. 

Pamiętaj, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tego pomysłu nie będzie pozytywny – maluch bez wahania złapie taką postawę. Najprawdopodobniej masz taką sposobność, więc zostaw go na początku na zaledwie 2-3 godziny i delikatnie przeciągaj ten czas. W ten sposób ty nie będziesz zestresowana, że od razu zostawiasz bobasa w obcym miejscu na większość dnia, i maluch będzie powoli przygotowywał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Pamiętaj, że dobrze wybrana placówka oszczędzi Ci wielu negatywnych myśli. Placówka Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bankowo zaoferuje Twojemu dziecku odpowiednią troskę .

Na co zwrócić uwagę od pierwszych tygodni życia dziecka?

Już od pierwszych tygodni życia dziecka możesz rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że wychodzisz. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Zabieraj w nowe lokalizacje i pozwól eksplorować przyrodę. Ucz samodzielności. Pozwalaj maluchowi zajmować się samym sobą, ale też zabieraj do rówieśników jeśli masz taką możliwość, dzięki temu będzie mu łatwiej odnaleźć się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Spakuj dla dziecka jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubeczek na napoje. Ponadto koniecznie brzdąc musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeśli Twoje dziecko nie załatwia się na nocnik to przynieś do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Do tego pidżamka, koszulki z długim i krótkim rękawkiem, spodenki, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Rodzice również często przynoszą chusteczki nawilżane.

W podsumowaniu temat dosyć banalny, jednak niesamowicie istotny. Uśmiech! Uśmiechnięta i zadowolona mama to mniej zaniepokojone dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko przyjemnością i fajnie spędzonym czasem.