Kamień nazębny – dlaczego powstaje, jak go usunąć?

Można powiedzieć, że obecnie prawie każdy zetknął się z kwestią kamienia nazębnego. Szacuje się, że aż 90% osób ma z nim kłopot. Dlatego tak istotne są regularne przeglądy jamy ustnej u dentysty. Warto wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest skomplikowane, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Niewątpliwie część osób jest o wiele bardziej narażona na powstanie kamienia niż inni. To schorzenie dotyczy zwłaszcza amatorów kawy, palaczy papierosów a także osób, które często piją zieloną herbatę. Niewystarczająca higiena zębów także znacznie może być powodem powstania kamienia. Każdy kto choć raz doświadczył tego problemu zastanawia się czy można usunąć osad domowymi sposobami? Czy jedyne rozwiązanie to wizyta u dentysty?

Dopiero gdy mamy zdrowe zęby możemy pomyśleć o poprawianiu swojego uśmiechu i zrobić sobie licówki.

Powstawanie kamienia nazębnego – czy można temu zapobiec?

Prawie każdy zetknął się z problemem kamienia nazębnego. Dlatego trzeba zadać sobie na pytanie jak powstaje i czym dokładnie jest? Warto wspomnieć, że osad nazębny jest mieszanką bakterii, resztek jedzenia oraz soli mineralnych. Zbiera się on najczęściej wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego osadu. Może niszczyć zęby i przyczyniać się do tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla drobnoustrojów, które powodują stan zapalny dziąseł. Kamień nazębny jest miejscem rozmnażania się bakterii, dlatego właściwa higiena zębów jest tak istotna. Zazwyczaj jednym z objawów zaawansowanego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest także nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe sposoby na pozbywanie się kamienia nazębnego

Kiedy kamień nazębny jest tak zaawansowany, że staje się przyczyną próchnicy i stanu zapalnego dziąseł należy koniecznie iść na wizytę do stomatologa. Mimo wszystko w przypadku mniej zaawansowanego osadu można zastosować domowe sposoby. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty pasta z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa elementy połączone razem efektywnie mogą usuwać kłopotliwy kamień. Następną metodą usuwania kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów raz w tygodniu octem działa odkażająco a także posiada właściwości przeciwpróchnicze. Niewiele osób wie, że do usuwania kamienia nazębnego pomocne mogą być także drożdże piwne. Wytwarzają one w jamie ustnej środowisko niedobre dla życia bakterii. Omawiając domowe sposoby leczenia osadu nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Wytwarza się z niego pastę, która oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazuje się też działaniem wybielającym.

Osad nazębny – leczenie u dentysty

Oczywiście warto próbować usunąć osad nazębny własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Jednakże kiedy problem jest bardziej zaawansowany potrzebna może być wizyta u lekarza dentysty. Należy znaleźć gabinet stomatologiczny, w którym będziemy czuli się komfortowo. Urozmaicony wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest prosty do usunięcia, a często zdarza się, że znajduje się w miejscach niełatwo dostępnych. Wówczas potrzebna będzie pomoc dentysty i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Należy podkreślić, że leczenie osadu nazębnego jest ważną profilaktyką chorób w zakresie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica a także stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najważniejszych usług gabinetów dentystycznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Pozostaje zastanowić się jak często należy zgłaszać się na leczenie osadu nazębnego? Lekarze dentyści polecają wykonywanie tego zabiegu co roku. Oczywiście należy podejść do tego problemu indywidualnie, gdyż część pacjentów ma skłonności do odkładania się kamienia, mimo starannej higieny jamy ustnej. Najczęściej lekarz stomatolog podkreśla potrzebę przeprowadzenia zabiegu w czasie przeglądów stomatologicznych. Warto pamiętać o okresowym usuwaniu osadu nazębnego, ponieważ może on zapobiec różnym kłopotom w przyszłości.