Z powodu na mnogość otrzymywanych z różnorakich miejsc informacji nasze układy nerwowe są coraz częściej narażone na szwank. Żyjemy w środowisku informacyjnym, gdzie część informacji tak naprawdę jest bezużyteczna. Do tego dochodzą inne elementy, które skutkują tym, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju kłopoty na tle nerwowe(ym). Także wśród najmłodszych. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają schorzeniami na tle nerwowym. By odpowiednio wcześnie je diagnozować niezbędny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest stosunkowo mała liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można skorzystać z porady neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – generalnie większe miasta.
jakimi przypadłościami zajmuje się neurolog dziecięcy?
Podstawowym celem neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia w odpowiedni sposób na wszelkiego rodzaju okołonerwowe problemy występujące u naszych dzieci. zdiagnozowanie zaburzenia w wieku młodzieńczym zwiększają szans(ę) na prawidłowy(e) rozwój młodego człowieka. Sąnadzieję(ą) na pełne wyleczenie przypadłości.
Chorób, które są w spektrum zainteresowań neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to np. nadpobudliwość, padaczki, różnego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Również, jeśli dziecko sprawia kłopoty w środowisku szkolnym, warto by zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń rutynowych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po urazach, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najpoważniejszych do tych mniej oddziałujących na codzienne życie.
Najczęściej spotykane choroby neurologiczne u młodych ludzi
Do najczęściej spotykanych przypadłości o charakterze neurologicznym u dzieci należą głównie nadpobudliwość i padaczki. Co je wyróżnia i jak sobie z nimi radzić?
Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi określa się powszechnie używanym akronimem ADHD. Przypadłość ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak również środowiska. Zdarza się, że, przez nieświadomych rówieśników lub pedagogów, nazywane jest mianem źle wychowane. Do symptomów nadaktywności zaliczyć można m.in. problemy ze snem, nerwowość, nieuwagę, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. Jeśli wychowawca rozpozna objawy(ów), należy udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Ważna jest też bliska współpraca lekarza z opiekunami i nauczycielami. W wyjątkowych sytuacjach należy rozważyć indywidualny tryb nauczania dla młodej osoby. Kompetentne podejście do sprawy pozwala na złagodzenie objawów i zauważalną poprawę.
Kolejnym dosyć często diagnozowanym u dzieci problemem o podłożu neurologicznej(ym) są ataki padaczki. Ataki epilepsji u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie przyczyny. W celu wykrycia jednostki chorobowej neurolog rozmawia z rodzicami oraz przeprowadza szereg odpowiednich badań kontrolnych. Po rozpoznaniu padaczki, neurolog dziecięcy przepisuje konieczne, dopasowane do potrzeb małego pacjenta leki. Wskazane są wtedy też cykliczne kontrole i obserwacja malucha. Dobrze poprowadzona(e) leczenie daje duże szanse na osłabienie objawów i normalne(ą) życie dla malucha.
Co przygotować idąc z dzieciem do neurologa?
W przypadku podejrzenia zaburzeń neurologicznych u dziecka, rodzic powinien jak najszybciej umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Konieczne jest by wziąć z sobą na ową(e) wizytę pełnej historii choroby, a także książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy wcześniej mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, trzeba zaprezentować również wyniki tychże badań.
W jaki sposób szukać dobrego neurologa dziecięcego?
Przed wizytą nie zaszkodzi poszukać w internecie informacji na temat lekarzy(ach). Można spotkać tam wiadomości o tym gdzie przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice oraz pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj można się spodziewać większej liczby neurologów, trochę gorzej zapewne jest w mniejszych miastach. Tutaj z pomocą przychodzi sieć.