Jaka jest cena wykonania rezonansu magnetycznego w 2021 roku?

W obecnych czasach osiągnięcia w nowoczesnej technologii widać zwłaszcza w medycynie. Powstają coraz nowocześniejsze urządzenia do diagnostyki, umożliwiające lekarzom na dokładne zobrazowanie organizmu i są nieocenioną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest na pewno MRI. Jest to badanie nieszkodliwe dla chorego, bezinwazyjne. Umożliwia dokładne pokazanie niemalże całego ludzkiego ciała. Jest możliwość wykonania go w ramach NFZ, a także samodzielnie. Jaka jest cena takiego badania? Czy opłaca się wykonać prywatnie? Wszystko zależne jest od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym należy się zapoznać. MRI jest z na pewno ważnym urządzeniem szczególnie w szpitalach, a także różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi nie posiadając umowy z NFZ. Medycy często zlecają skan określonego obszaru ciała, gdyż jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Czym jest MRI?

Rezonans magnetyczny jest badaniem pozwalającym na uzyskanie skanów ciała w wielu płaszczyznach. Jest to wyjątkowo wartościowe badanie, umożliwiające dokładne zobrazowanie organizmu ludzkiego. Nie można zapomnieć, że jest to badanie nieinwazyjne wykorzystujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje efekt rezonansu, natomiast celem komputera jest przetworzenie danych na obraz 3D. Rezonans magnetyczny można także zrobić z zastosowaniem kontrastu, który po zaaplikowaniu umożliwia dokładniejszy obraz i stosuje się szczególnie w badaniu naczyń krwionośnych. 

Kiedy warto wykonać badanie MRI?

Badanie rezonansem magnetycznym ma szczególną wartość diagnostyczną, umożliwia zobrazowanie wielu zaburzeń, które w innych badaniach byłyby niewidoczne. Nade wszystko wykorzystuje się go przy diagnostyce raka, nieprawidłowości układu nerwowego, stanów zapalnych i wielu innych. Oczywiście nie zawsze konieczne jest obrazowanie całego organizmu, badanie MRI można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • MRI głowy,
  • MRI kręgosłupa,
  • skan jamy brzusznej,
  • skan całego ciała,
  • badanie kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz, a to jaki właściwie rezonans zleci zależne jest oczywiście od występujących dolegliwości. Rezonans magnetyczny ma nieocenioną wartość także przy wykrywaniu tętniaków oraz urazów mózgu. Jest to badanie wyjątkowo cenne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a zrobienie wielu innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Kiedy rezonans magnetyczny nie może być zrobiony

MRI z pewnością należy do badań bezinwazyjnych i bezpiecznych dla chorego. Jednakże są sytuacje, które uniemożliwiają wykonanie MRI. Używane pole magnetyczne może mieć negatywny wpływ w przypadku częśći wszytych urządzeń jak np. rozrusznik serca oraz neurostymulator. Dotyczy to również wielu innych ciał obcych znajdujących się w ciele, czyli np. aparat ortodontyczny lub śruby. Diagnostyka MRI z użyciem kontrastu może być zakazane przy chorobach nerek, ponieważ substancja ta bardzo je obciąża. Wyjątkową ostrożność należy zachować w przypadku alergików, gdyż kontrast uczula. Dla ludzi cierpiących na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami takie badanie może być wyjątkowo trudne.

Na czym polega badanie MRI?

MRI nie jest skomplikowanym badaniem. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, a następnie jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w czasie skanu leżeć bez ruchu. Osoba, która robi badanie siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt z pacjentem. Zależnie od typu wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Ile kosztuje skan MRI?

Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże czas oczekiwania jest wyjątkowo długi. Można również udać do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w urządzenie do rezonansu i osobiście opłacić to badanie. Ile kosztuje wykonanie rezonansu? Zależy to od rodzaju badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną a także czy zrobione będzie ono z użyciem kontrastu. Zazwyczaj koszt waha się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W nieprawidłowościach ginekologicznych kieruje się pacjenta na skan miednicy, którego cena wynosi ok. 600 zł. Przed udaniem się na badanie bez refundacji warto rozeznać się w cennikach aby móc wybrać najkorzystniejsze miejsce.