Jaka jest cena i jak znaleźć dom opieki?

Dom opieki jest miejscem przeznaczonym dla seniorów. Powinna udać się tam każda osoba, która ma powyżej siedemdziesięciu lat i nie jest w stanie sama poprawnie funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, wymaga opieki. Wiele osób decyduje się na umieszczenie bliskich w takich ośrodkach, szczególnie, że w obecnych czasach oferta miejsc tego rodzaju jest nad wyraz atrakcyjna.

Jaki dom opieki będzie najlepszy dla naszych bliskich?

Jak znaleźć należyty dom opieki? Kwestia ta nie jest przesadnie skomplikowana – należy poszperać nieco w sieci, aby dowiedzieć się, jakie placówki są dostępne w Twoim rejonie i jakie mają opinie. Można wybrać państwowy dom opieki rybnik, którego koszty regulowane są zwykle przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim ośrodku jest nieco mniejsza, niż w prywatnym, ale nie należy oczekiwać ogromnych luksusów dla podopiecznych.

Prywatny dom opieki z kolei jest zwykle prowadzony przez fundację, stowarzyszenie lub osobę fizyczną. W tym przypadku koszty są nieco większe, ponieważ sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych za miesiąc pobytu, ale różne ośrodki tego rodzaju gwarantują przepastną ofertę zajęć dla seniora, a także znakomite warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru odpowiedniego domu opieki dla naszego bliskiego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i państwowych placówek. Trzeba także dopasować koszty pobytu do możliwości finansowych bliskiej osoby oraz naszych – warto mieć przy tym świadomość, że jeśli chodzi o państwowy dom opieki, samorząd może zaproponować pokrycie części kosztów pobytu. Warto również odwiedzić dane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się trochę na temat warunków pobytu oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki.