Jak zbudowane są okulary?

W naszych czasach zdecydowanie więcej ludzi boryka się z problemami wzrokowymi. Są osoby, które decydują się na tzw. kontakty inni pozostają przy klasycznym noszeniu okularów. Decyzja dotycząca tego, co będziemy stosować w życiu codziennym jest decyzją osobistą, ale w większości sytuacji lekarze proponują, aby posiadać jedną parę okularach, które są dopasowane do naszej wady, nawet jeśli na stałe używamy kontaktów. Jak w takim razie zbudowane są okulary?

Budowa okularów

Wiele osób żyje w przekonaniu, że okulary są zbudowane z dwóch części składowych: szkła oraz oprawek. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jak mogłoby się zdawać. Okulary składają się bowiem z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – przez niektórych nazywane są “noskami” ponieważ ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w wielu modelach są one dopasowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone ku dołowi, żeby prawidłowo trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, przestrzeń w która łączy ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Powinno się zwracać uwagę na to, w jaki sposób są zbudowane okulary, które mamy zamiar kupić. Jest to istotne z kilku powodów, szczególnie optycznych – odległość soczewki od oka, czy samo umiejscowienie okularów na nosie.

Czym się kierować podczas zakupu okularów?

Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, aby po prostu jak najlepiej widzieć. Dla pewnych osób będzie to kwestia fundamentalna, ale nie ma nic złego w tym, że są osoby, które na równi z funkcjonalnością stawiają wygląd – swój oraz oprawek. Pobudki będą różne, ważne jednak, żeby nie zapomnieć o tym, iż muszą one być odpowiednio dobrane, do wady którą mamy.

W jaki sposób poprawnie dobrać okulary?

Okulary muszą być przystosowane do właściciela pod każdym względem. Ważne jest, żeby okular był w prawidłowej odległości od gałki ocznej, tak aby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – do tego kluczowe jest prawidłowe określenie cylindra, sfery oraz osi. W każdym z tych procesów pomoże nam wykwalifikowany lekarz, który doradzi i odpowiednio dopasuje okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego optyka w dużych polskich miastach jak np. Koszalin, Toruń czy Katowice jest prostym zadaniem. Należy jednak pamiętać, aby przed wizytą sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym mamy zamiar kupić nowe okulary, tak, aby dobrze dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Źródło: Optyk Koszalin.