Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?

Zdarza się, że pojawia się moment, kiedy musimy zadecydować o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zaopiekuje się naszym seniorem. Nie ważne dlaczego się na to decydujemy, ważne jest znalezienie idealnego miejsca, gdzie specjaliści zatroszczą się o naszego bliskiego. Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki? 

Czym się różni dom pomocy społecznej od zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Państwowe domy opieki możemy podzielić na takie dla osób dostatecznie zdrowych i dla tych, u których konieczna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem pokoju, ich koszt pokrywa w całości senior i zapewniają tylko najważniejszą opiekę, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pielęgnację.

Dużo trudniej jest otrzymać miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami zdrowotnymi. Oprócz podstawowych potrzeb wymagają oni także opieki lekarzy i pielęgniarek. Ten koszt prawie w całości pokrywa NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Niektóre prywatne domy opieki bywają trochę opłacane przez NFZ, jednak z reguły jest to koszt od 2 niekiedy do 7 tys. zł co miesiąc.

Zdarza się, że prywatne domy opieki pobierają dodatkową opłatę na przykład za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że wbrew wysokiej cenie dalej są popularnym wyborem?

Po pierwsze lekarze specjaliści są dużo bardziej dostępni, zwykle spowodowane jest to tym, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W większości domów opieki pracuje rehabilitant, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, są one dodatkowo płatne, ale znowu – możliwe są na już, a nie za 2-3 miesiące.

Dodatkowo do takiego domu opieki dla seniora dostajemy się natychmiastowo, nie ma konieczności wypełniania ogromnej ilości dokumentów, tak jak przy próbach dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i sporo domów seniora ma dużo udogodnień, na przykład jest to indywidualna dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Często warunki są o niebo lepsze niż w DPS a i cena najtańszych prywatnych domów opieki jest podobny do tego w publicznych.

Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

Wyjątkowo ważne jest skorzystanie z takiego ośrodka, który jest w ciekawej lokalizacji. Należy zwrócić uwagę na domy Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w okolicy takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój. Na pewno będą w stanie zaoferować Ci pierwszorzędną opiekę. 

Jeżeli tylko masz warunki to odwiedź najpierw placówkę i zobacz co ma do zaoferowania. Dosyć istotne jest sprawdzenie umiejętności opiekunów w domu seniora – to oni będą codziennie spędzać z nim czas i pomagać mu. Następna istotna sprawa to dowiedzenie się jak spędza się typowy dzień w domu opieki – czy jest czas na aktywność fizyczną, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek robi jakieś wydarzenia. Zapytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i czego można oczekiwać w kwestii jedzenia.

Im więcej informacji otrzymacie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy zawieziecie tam swojego rodzica lub dziadka. W końcu to nie jest kilkudniowy pobyt w hotelu, tylko przeprowadzka, więc warto aby dla wszystkich było to wygodne.