Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny to badanie niezwykle uniwersalne, które wykazuje wiele różnorakich przypadłości i chorób. Wielu lekarzy regularnie zleca je swoim pacjentom. Należy jednak pamiętać o najbardziej istotnych regułach przygotowania się do rezonansu, aby uniknąć jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu.

Przygotowanie do badania

Zalecenia są bardzo proste, ale nie należy ich lekceważyć. Przede wszystkim trzeba otrzymać skierowanie oraz dostarczyć wynik badania krwi, które miało miejsce w ostatnim czasie. Nie należy spożywać żadnych posiłków na dwie godziny przed badaniem, chyba że odbywa się podczas znieczulenia – wtedy musimy być zupełnie na czczo. Jeśli będziemy stosować się do tych zasad, możemy mieć pewność, że rezonans magnetyczny gdańsk odbędzie się bez problemów, a wyniki będą rzetelne i obiektywne. 

Przeciwwskazania

Istnieje również szereg przeciwwskazań. Rezonans magnetyczny nie może się odbyć, kiedy pacjent ma rozrusznik serca lub w jego ciele znajduje się odłamek metalu lub innego typu ciała obce, które reagują na magnes. Obecność na rezonansie w takim stanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach także nagłej śmierci. Zaleca się zatem rozwagę oraz dbanie o swoje zdrowie. Także osoby, które dysponują na przykład aparatem ortodontycznym lub klipsami naczyniowymi, nie powinny wziąć udziału w badaniu, choć jest to z pewnością sprawa do przedyskutowania z lekarzem.