Jak często powinno się zaglądać do dentysty?

Nawet niezwykle precyzyjna i należyta higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Dlatego tak istotne są systematyczne wizyty profilaktyczne, które pozwalają dochować zdrowie jamy ustnej oraz odpowiednio wcześnie rozpoznać potencjalne nieprawidłowości.
Przyjęło się, że przeciętna osoba dorosła winna chodzić do gabinetu stomatologicznego choć raz na sześć miesięcy.

W trakcie wizyty kontrolnej dentysta w Bytomu przeprowadzi dokładną ocenę stanu jamy ustnej, sprawdzając stan uzębienia oraz otaczającego je przyzębia. Dzięki temu możemy wcześnie rozpoznać wszelkie niepokojące zmiany i w sytuacji konieczności przedsięwziąć właściwe kroki. O ile schorzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie będzie znacznie uproszczone, a w poszczególnych wypadkach może uda się je ominąć.

Wizytę kontrolną wskazane jest dodatkowo złączyć z fachową higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów groźne naloty, oszczędzając wielu problemów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej powinny odwiedzać panie w ciąży oraz dzieci – te dwie grupy są szczególnie narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ponawianie wizyt co 3 miesiące

Co może powodować lekceważenie wizyt?

Pierwsze objawy kłopotów z zębami są w większości wypadków nie do wychwycenia w przez nas samych. Zmiany bywają znikome, nie powodują dyskomfortu i żadnych przykrych oznak. Pojawiające się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, często umiejscawiają się na styku zębów. Dopiero podczas wizyty kontrolnej, po precyzyjnym oczyszczeniu ich powierzchni, stomatolog jest w stanie określić etap zaawansowania schorzenia.

Z reguły przebarwienia są bagatelizowane przez pacjentów, którzy nie mają wiedzy, iż są w stanie świadczyć o poważnym i tak standardowym problemie. Nieleczone bądź wykryte w bardzo zaawansowanym stopniu ubytki, prowadzą do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Należy korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej i kultywować zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne u dentysty czy też profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia groźnych przypadłości jamy ustnej.
Rzetelna higiena jamy ustnej w znacznym stopniu spowolni nagromadzanie kamienia a także namnażanie się bakterii.

Z kolei zbyt rzadkie kontrole u dentysty, a dodatkowo czekanie na ostatnią chwilę z umówieniem się na wizytę, gdy powstają już dolegliwości, mogą doprowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie kontrolnych wizyt w gabinecie dentystycznym pozwoli odkryć dręczące zmiany na odpowiednio wczesnym etapie, zacząć leczenie oraz nie przyczynić się do rozwoju dolegliwości.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych powoduje, że leczenie zachowawcze zębów jest bezbolesne, szybkie oraz niekłopotliwe.

Jak przebiega przegląd zębów u stomatologa?

Każde badanie stomatolog winien zacząć od konwersacji z pacjentem, a więc tzw. wywiadu medycznego odnośnie całościowego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się, od poprzedniego spotkania. Kontrolne badanie to przeważnie wzrokowa i dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, policzków czy też układu łuków zębowych.

W jego trakcie stomatolog jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Jest to prostsze, jeśli wcześniej zostanie przeprowadzone dokładne oczyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego nad linią dziąseł mogą pojawić się niewidoczne ubytki. W związku z tym scalling oraz piaskowanie u dentysty zaleca się realizować wraz z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale zwłaszcza profilaktyczny, przynajmniej raz na pół roku.