Dentysta – wizyta prywatnie czy na funduszu?

Żeby dostać się do dentysty na NFZ nie potrzebujemy skierowania, aczkolwiek zazwyczaj trzeba liczyć się z potrzebą długiego czekania na wizytę lub niemożliwością wykonania zabiegu, jaki jest nam potrzebny. Nierzadko jest tak, że chcąc nie chcąc musimy zapisać się na prywatną wizytę u dentysty, gdyż ból zęba uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i zastanawiamy się wówczas jakie są koszty poszczególnych usług u stomatologa w Gryfinie i czym różnią się wykonywane zabiegi od tych na NFZ. Zorientujmy się więc na to co może nam zaoferować stomatolog w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi robi dentysta w ramch NFZ.

Jakie zabiegi może przeprowadzić dentysta w ramach NFZ?

Od dawna wiadomo, że usługi dentystów w ramach NFZ różnią się trochę od tego, co zaoferuje nam prywatny lekarz stomatolog. Jest tak przede wszystkim dlatego, że NFZ nie zapewnia nam wszystkiego. Do dentysty na NFZ udać możemy się bez skierowania, ale należy mieć na uwadze to, że profilaktyczne badanie lekarskie stomatolog będzie mógł zrobić nam tylko 3 razy w roku, a zdjęcie RTG wewnątrzustne tylko dwa razy. Podobna sytuacja jest w przypadku usuwania kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz dentysta może wykonać tylko raz na rok. O ile w przypadku płatnej wizyty u dentysty w Gryfinie jest możliwość leczenia kanałowego wszystkich zębów, o tyle NFZ refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeżeli leczenia potrzebować będzie znajdująca się z tyłu szóstka lub siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Zdecydowanie odmiennie sytuacja wygląda w przypadku dzieci i ciężarnych – w ich przypadku leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Idąc na zabieg na NFZ nie często możemy otrzymać bezpłatne znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – stomatolog wykonujący bezpłatny zabieg może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są opłaty za niepaństwową wizytę w gabinecie dentystycznym?

Jeżeli chcemy otrzymać lepszą opiekę, niż to co oferuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, albo nie mamy możliwości wykonać zabiegu za darmo, ponieważ nie jest on wykonywany w placówkach na fundusz to decydujemy się na prywatne gabinety stomatologiczne. Zęby są bardzo ważnym elementem naszego ciała i dbanie o nie sprawia, że zarówno komfort naszego życia jest lepszy, a dodatkowo często możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic nieprzyjemniejszego niż ból zęba podczas posiłku albo dyskomfort w czasie picia chłodnych i ciepłych napoi. Trzeba liczyć się z tym, że wizyty dentystyczne w prywatnych placówkach nie są zbyt tanie, a w szczególności może wiele kosztować leczenie kilku zębów. Koszt wizyty różni się zależnie od lokalizacji. Całkiem inny cennik będzie miał gabinet stomatologiczny w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Koszt wizyty kontrolnej zaczyna się od 50 zł w górę, a za jeden z najpopularniejszych zabiegów, czyli założenie plomby będzie to średnio 150-200 zł. Trzeba tu również podkreślić, że w przeciwieństwie do placówek świadczących usługi na fundusz, w prywatnych gabinetach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które mają o wiele lepsze właściwości i wygląd, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a za usunięcie kamienia nazębnego dentysta może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Na pewno najdroższy zabieg to leczenie kanałowe i tutaj w zależności od zęba, który musi być leczony, sposobu leczenia, ilości koniecznych wizyt a także kilku innych kwestii, cena może wahać się między 200 a nawet 600 zł za jeden ząb. Jest to dużo, ale nierzadko nie mamy wyjścia, ponieważ w ramach NFZ stomatolog może nam wyleczyć jedynie siekacze, a o wiele częściej leczenia kanałowego wymagają zęby trzonowe. Jeśli konieczne będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to trzeba być gotowym na kwotę 1000 – 1500 zł, aczkolwiek takiej usługi w bezpłatnych przychodniach nie dostaniemy dla żadnego zęba.

Jakie są najistotniejsze różnice między dentystą na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób świadczonych usług. Stomatolog, który świadczy usługi na NFZ nie może sam zadecydować o sposobie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone metody. Na przykład w kwestii używanych plomb, będzie to jedynie plomba srebrna, gdyż NFZ nie oferuje tych światło czy chemoutwardzalnych. Podobna sytuacja jest w przypadku ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent chciałby kiedyś zdecydować się na leczenie implantologiczne, to stomatolog w czasie wyrywania zęba musi przystosować na to zębodół i zabezpieczyć go odpowiednimi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i stomatolog nie może tego zrobić.

W przypadku leczenia na fundusz pojawiają się również problemy z leczeniem wybranych zębów. Na przykład leczenie kanałowe obejmuje jedynie przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, należy udać się do prywatnego gabinetu. Podobna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. Fundusz to refunduje ale jedynie dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent musi uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to musi za to zapłacić z własnych pieniędzy. 

Dentysta zatrudniony w prywatnej klinice oferuje też wykonanie większej ilości zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj leczenie kanałowe z mikroskopem. Taki zabieg w gabinetach na NFZ nie ujrzymy. Podobnie jest przy wypełnianiu dużych ubytków. Najkorzystniejszym wyjściem jest zastosowanie uzupełnień permanentnych, np. z ceramiki, a to możliwe jest jedynie w prywatnych gabinetach.

Można także bez ograniczeń używać znieczulenia do zabiegów, gdy w państwowych gabinetach dostaniemy je jedynie przy z góry określonych zabiegach. Lekarze wykonywać nam zdjęć RTG jamy ustnej – na fundusz przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda usuwanie osadu nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg w roku.

Jak widać różnice pomiędzy wizytą u dentysty w Gryfinie prywatnie, a na fundusz to nie tylko czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to też jakością świadczonych usług i szeroko pojętymi sposobami leczenia. Tylko w przypadku dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma dużych różnic w leczeniu w ramach funduszu czy prywatnie. Szkoda, że na stomatologię NFZ przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Głównie z tego powodu zabiegi oferowane przez stomatologów w państwowych placówkach nie są najlepsze i używane są materiały, których prywatni dentyści od lat nie używali. Posiadanie zadbanych zębów jest jednak niezwykle ważną rzeczą i zwiększa komfort naszego życia niesamowicie, dlatego warto czasami wydać więcej pieniędzy i porządnie wyleczyć zęby, które tego potrzebują. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.