Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego?

Mamy, które po skończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy w pełnym wymiarze godzin powinni znaleźć dla dziecka dobrą placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla opiekunów. Z tego powodu warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić radością. Jeśli nie ma pomocy ze strony rodziny czy opiekunki, rodzice muszą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi placówkami dziecięcymi. Dla mniejszych dzieci wybór jest pomiędzy żłobkami a klubami dziecięcymi. Jakie są różnice między tymi miejscami dla dzieci? Jakie są różnice pomiędzy żłobkiem a klubikiem dziecięcym? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Czym jest żłobek?

Żłobki są miejscami, których głównym zadaniem jest zagwarantowanie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach chodzą tam także czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Ile czasu może zostać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to do 10 godzin dziennie, ale w uzasadnionych przypadkach po napisaniu wniosku i opłaceniu nagdodzin, limit ten może zostać przedłużony. Kto może założyć żłobek? Poza jednostkami samorządowymi, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Kto może otworzyć żłobek albo klub dziecięcy? 

Zarówno w przypadku żłobka, jak i klubu dziecięcego może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, oraz instytucje publiczne. Mimo wszystko kryteria są nieco inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Oczywiście, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Niezwykle ważnym aspektem jest posiadanie odpowiedniego lokalu, który spełnia wymogi sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Następną kwestią, o której nie można zapominać jest wyżywienie dla dzieci. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeżeli . Przez to, że małe dzieci potrzebują szczególnego traktowania, wymagania dla wybranego obiektu określa inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka lub klubu dziecięcego zobowiązuje do uzyskania do właściwego rejestru. 

Żłobek czy klub dziecięcy – co będzie lepszym wyborem dla naszego dziecka? 

Rodzice stojący przed wyborem odpowiedniej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czego oczekują rodzice i ile czasu dziecko będzie przebywać w placówce. Jeśli potrzebna jest opieka całodzienna, bo rodzic jest wówczas w pracy, a do tego musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wymagana jest opieka tylko na kilka godzin dziennie, wtedy można rozważyć zapisanie dziecka do klubu dziecięcego. Czasami jednak nie ma wyjścia, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. W takiej sytuacji oczekując na liście oczekujących może uczęszczać do klubu malucha i powoli przyzwyczajać się do obecności innych dzieci i opiekunów.

Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim ma w swojej ofercie tzw. karnety. Dzięki temu dziecko może przebywać w placówce kilka godzin, a opiekun nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę opiekunowie wybiorą, jest indywidualną sprawą. Nie można zapominać, że obydwa miejsca zostały stworzone specjalnie dla dzieci, żeby zagwarantować jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Rygorystyczne wymagania sprawiają, że pracują tam osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Dziecko, które uczęszcza na zajęcia z innymi dziećmi szybciej się rozwija i umie sobie poradzić z wieloma sytuacjami.