Czy do diesla można założyć gaz?

W trakcie kryzysu właściciele aut potrzebują rozwiązań tanich i efektywnych. Myślą nad tym, czy w silniku wysokoprężnym sprawdzi się paliwo gazowe. Decydując się na podobną ewentualność, trzeba wziąć pod uwagę korzyści. One zaś bywają słabsze od spodziewanych.

Paliwo LPG w dieslu

Wykorzystanie paliwa gazowego w silniku wysokoprężnym nie jest nowością. Australijczycy od wielu lat stosują tę technologię w samochodach użytkowych. Owa technologia sprawdza się najlepiej w takich urządzeniach.

W Polsce instalacja gazowa do diesla kusi zatem zwłaszcza przedsiębiorstwa mające ciężarówki bądź pojazdy komunikacji zbiorowej.W osobówkach cechujących się niewielkimi przebiegami gaz zamontowany w dieslu procentuje dość opornie. 

Trzy rodzaje instalacji LPG dla diesla

Zastosowanie w dieslu instalacji gazowej praktycznie nigdy nie przesądza pracy motoru jedynie na gazie ziemnym. Wprawdzie istnieje taka możliwość, sugerowana poprzez tak zwany program jedno paliwo, ale wiąże się ona z koniecznością przerobienia całego silnika.

Inną opcją jest program dwa paliwa: do komory spalania wtryskuje się olej napędowy oraz gaz. Podczas takiej instalacji wymagane jest wgranie nowego oprogramowania do komputera, nadzorującego działanie silnika. 

Ostatnia opcja, czyli diesel gaz, odznacza się niższymi kosztami, przez co jest osiągalna dla znacznej części zainteresowanych. LPG stanowi tu maksymalnie trzydzieści procent składu paliwa – silnik nie musi zatem przechodzić istotnych modyfikacji.