Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie?

Od dawna jest jasne, że warto wynajmować lokale ze względów finansowych. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować lokal turystom. Tym bardziej dzisiaj, gdy apartamenty cieszą się bardzo dużą popularnością. O wiele częściej turyści wybierają prywatne apartamenty, zamiast pokoi w hotelu. Pozwala to na większą niezależność, mogą samodzielnie robić posiłki, często również cena jest o bardziej atrakcyjna. Zachęca też do tego duża ilość stron internetowych, na których znajdziemy oferty najmu krótkoterminowego. O czym powinno się pamiętać podczas wynajmowania mieszkania turystom i na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?

Gdzie wystawić obiekt na najem krótkoterminowy?

Bezsprzecznie najbardziej popularnym sposobem jest założenie konta na portalu Airbnb. Innym sposobem będzie założenie firmowego konta na portalu Booking. To na tych stronach podróżujący najczęściej rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam także wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Należy zwrócić uwagę na to, że duże miasta, takie jak Kraków, wymagają zgłoszenia wynajmowanego lokalu do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojej nieruchomości wynajmowanie będzie nielegalne. Do ewidencji zajrzeć może tak naprawdę każdy. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które pojawiały się od osób mieszkających w pobliżu wynajmowanych krótkoterminowo lokali.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy obowiązkowe jest zakładanie działalności gospodarczej, żeby wynajmować lokal krótkoterminowo. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ definicja mówi, że tego typu wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a w związku z tym należy działalność gospodarczą otworzyć. Pojawiały się jednak już przypadki, w których osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie wygrywały. Każdy taki przypadek powinno się więc przeanalizować indywidualnie. Każde biuro księgowe w Krakowie z pewnością sprawdzi czy trzeba działalność gospodarczą zaczynać, czy nie jest to opłacalne.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy

Sprawą oczywistą jest za to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Ponieważ najem krótkoterminowy przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli założyliśmy działalność gospodarczą to najłatwiej będzie wybrać się na konsultację do księgowej w Krakowie. Sposobów rozliczania się jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów możecie odjąć opłaty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Jako koszty można wliczyć rachunki za media, takie jak prąd i gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz. Wtedy musimy rozliczyć sam dochód, a podatek wynosi 17%.

Jak możecie łatwo zauważyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia paru formalności, o których nie powinno się zapominać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z księgowymi w Krakowie, gdyż w takim miejscu dostaniecie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania o prowadzeniu działalności gospodarczej i o płaceniu podatków. Najem krótkoterminowy nie jest tym samym, co wynajem długoterminowy i zdecydowanie warto policzyć czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja również warto wybrać się do księgowej w Krakowie.