Co to jest badanie histopatologiczne i jak się do niego przygotować?

Badanie histopatologiczne robi się przez wzięcie materiału od badanego, a później zbadanie go pod mikroskopem. Realizowane jest żeby ocenić proces chorobowy. Stosowane jest z reguły przy nowotworach, gdyż jest niesamowicie efektywne – uzyskuje się na jego skutek informacje, które dotyczą typie nowotworu i stopnia jego złośliwości. Badanie trwa do trzech dni ale czas oczekiwania na wynik liczy średnio 14 dni.

Co powinniśmy wiedzieć na temat badania histopatologicznego?

Aby przeprowadzić badanie histopatologiczne, niezbędne jest zrobienie biopsji. Pobiera się w niej wycinek tkanki, zmienionej od choroby. Rodzaj jest zależny od umiejscowienia tej tkanki. Głównie chorzy dostają znieczulenie miejscowe, dzieci natomiast ogólne.

Badanie to umożliwia ocenę jaki jest postęp chorób nowotworowych ale także nienowotworowych, takich jak choroby nerek, przewodu pokarmowego czy wątroby.

Co dzieje się z materiałem podczas badania histopatologicznego?

Materiał, który był wzięty wysyłany jest przeważnie do laboratorium, które zajmuje się jego odpowiednim przygotowaniem do badania. Obowiązkowe jest włożenie go do 10% roztworu formaliny albo roztworu formaliny w alkoholu etylowym. Następnie materiał musi być odwodniony, aby później zalać go płynną parafiną. Taki parafinowy bloczek często jest jeszcze poddany odpowiednim procesom barwienia, które uwidocznią dokładniej struktury komórkowe.

Sam proces przygotowania i oceny materiału zajmuje zazwyczaj do 3 dni – czas ten zależy od wielkości próbki. Oczekiwanie na wynik za to może zająć 7-14 dni.

Czy badanie histopatologiczne jest bezpieczne?

Samo pobieranie materiału trwa kilka-kilkanaście minut i w większości przypadków nie ma potrzeby aby jakoś się do tego przygotowywać. W sytuacji wykonywania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą usg albo biopsji gruboigłowej nie ma konieczności robienia skomplikowanego zabiegu i jest ona robiona w warunkach ambulatoryjnych. W kwestii pozostałych biopsji może być konieczne znieczulenie, a w takim przypadku pacjent powinien być hospitalizowany. Większość zresztą jest zależne od miejsca i rozmiaru zmiany, która powinna zostać badana. Bez trudu widoczne zmiany skórne mogą być pobierane podczas znieczulenia miejscowego.
Rzadko kiedy po badaniu występują jakiekolwiek powikłania – jest to bardzo bezproblemowe. Jeżeli w ogóle to może pojawić się krwiak w miejscu, w którym wbita była igła. Jeżeli pacjent wie, że ma problemy z krzepnięciem lub reakcje alergiczne na jakieś lekarstwa to musi poinformować o tym lekarza, który zajmie się przeprowadzeniem biopsji.