Co koniecznie powinno się wiedzieć jeżeli chodzi o implanty stomatologiczne?

Stomatologia estetyczna jest współcześnie bardzo sprawnie idącą do przodu dziedziną. Pozwala ona przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. W można zdecydować się na wstawienie implantu zębowego, który pozwoli odbudować utracone uzębienie. Co zdecydowanie powinno się wiedzieć jeśli chodzi o implanty zębowe?

Artykuł powstał w oparciu o wiedzę gabinetu Dental House, specjalizującym się w implantach dentystycznych.

Jak działają implanty zębowe?

Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to specjalna śruba, którą montuje się w miejscu dawnego korzenia. Implant ułatwia późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są do rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Najważniejszym celem implantu jest możliwość rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Jest on sztucznym korzeniem, do którego możliwe jest późniejsze przymocowanie korony protetycznej.

Kto może zdecydować się na zabieg wszczepienia implantu?

Implanty zębowe polecane są osobom, które utraciły swoje naturalne uzębienie wskutek rozmaitych czynników. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zaawansowane uszkodzenie zębów poprzez próchnicę lub paradontozę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na wszczepienie implantu nie mogą zdecydować się przykładowo kobiety w ciąży oraz pacjenci, u których wciąż rozwijają się kości szczęki. Również pacjenci cierpiący na cukrzycę, nowotwory czy wady serca nie mogą mieć wszczepionego implantu.

Jak przebiega wszczepienie implantów stomatologicznych?

Pierwszym krokiem do założenia implantów stomatologicznych jest szczegółowy wywiad z pacjentem. W czasie konsultacji zostanie także wykonane zdjęcie pantomograficzne. Specjalista dokonuje oceny czy wstawienie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Wszczepienie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeważnie od 30 minut do 2 godzin. Po wstawieniu implantu zębowego nie powinno się spożywać posiłków przez kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty zębowe można podzielić na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Najczęściej wybierana jest wersja dwufazowa. Montaż można podzielić na dwa etapy: najpierw zakłada się śrubę, a dopiero po wygojeniu można przystąpić do przymocowania korony protetycznej. Niekiedy specjaliści wybierają jednofazowe implanty, dzięki którym można założyć śrubę jednocześnie z koroną, a zabieg trwa zdecydowanie krócej.