Chirurg stomatologiczny a dentysta – różnice pomiędzy tymi specjalistami

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w sytuacji bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej warto udać się do lekarza. W dzisiejszych czasach medycyna nieustannie się rozwija,  a takowych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan jamy ustnej i zębów. Mnóstwo pacjentów regularnie zastanawia się, czy z daną dolegliwością lepiej udać się do fachowca takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice między tymi dwoma zawodami, a także nakreślimy, w jakich wypadkach trzeba korzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, lecz wydaje się, że stosunkowo mało pacjentów zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Podstawowe fakty oraz zadania – chirurg stomatologiczny, dentysta, ortodonta

Przede wszystkim warto na samym początku zaznaczyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy bardzo drastycznie.

Stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z pewnego banalnego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak między innymi implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Dobrze zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W skład jego oferty wchodzi chociażby usuwanie zęba mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków w zębach, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także specjalistą, do którego warto wybrać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki czy też jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na profesjonalne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych schorzeń dotyczących nie tylko zębów, ale i całego obszaru jamy ustnej.